0216 481 64 86       

Çelik Projeler

ÇELİK YAPILAR

Dünyadaki büyük ve simgesel yapıların büyük bir çoğunluğu tür olarak çelik yapıdır. Taşıdığı ağırlığa göre dayanım gösterme konusunda diğer materyallere göre avantajlıdır. Sünek bir yapıya sahiptir, dolayısıyla herhangi bir göçmeye karşı öncesinden uyarı sağlar. Çelik yapıların inşaatı betonarme binalara göre daha kolaydır. Ekstrem hava koşullarına karşı dayanıklıdır.

Firmamız API standartlarında (american petroleum institute) proje yapabilmektedir.

Optimum Mühendislik Çözümleri

 • Çelik Çatı Projeleri
 • Çelik Projeleri
 • Tersane Çelik Projeleri

YÜZBAŞIOĞLU PROJE sağlamlık ve ekonominin kesiştiği noktada optimum çözümler üreten bir proje firmasıdır. Projeciliğin yanında  özellikle çelik konstrüksiyon binalarda şantiye ve imalathane denetimi ile müşavirlik hizmeti de verilmektedir.

Neden Çelik ?

 1. Ahşap ve betona nazaran daha izotropik ve mukavemeti yüksek bir malzemedir.
 2. Elastisite modülü ahşapta 100.000, betonarmede 210.000 çelikte ise 2.100.000 dür. Yani ahşabın 21 katı, betonarmenin 10 katıdır. Bu yüzden daha az sehim yapar ve daha az malzeme sarfı gerektirir.
 3. İnşaat aşamasında taşıyıcı elemanların mukavemet işini şansa bırakmaz. Yani mukavemeti; beton santralindekilerin, mikser şoförünün, kalıpçının, demir bağlama işçisi ve taşeronunun, beton aplikasyon işçisinin, beton kür işçisinin ve nihayetinde müteahhidin insiyatifine bırakmaz.
 4. Daha hafif malzemelerle çok daha büyük açıklıklar geçilebilir. Şunu hatırlamakta fayda var ; açıklık geçen yapı elemanlarının çoğunda momente bağlı çekme ve bükülme yükleri çelik malzemeyle karşılanır.
 5. Çok değişik şekillerdeki mimari geometrilere istenen mukavemet ve estetiği koruyarak mükemmel cevap verebilir.
 6. İmalat aşamasının çoğu atölyede halledildiğinden şantiyede çalışma sürelerini dolayısıyla harcanan enerji ve zamandan tasarruf sağlar.

ÇELİK PROJE KULLANIM ALANLARI

 • Sanayi Yapıları
 • Çatılar
 • Ara Katlar
 • Krenli Çelik Yapılar
 • Köprüler
© 2013-2023 Yüzbaşıoğlu Proje Tasarım:GözdeWeb